Pronajímání nemovitostí
14. 04. 2019

Pronajímání nemovitostí

Možná se vám stalo, že jste zdědili byt či dům a nehodí se vám. Co s ním? Prodat, pronajmout? Řekněme, že jste si vybrali druhou možnost, tedy pronajímat. Co všechno vás čeká a na co si dát pozor?

 

Doba pronájmu

Délku trvání pronájmu můžeme rozdělit na tři možnosti, a sice pronájem krátkodobý, střednědobý a dlouhodobý.

Krátkodobý pronájem je vhodný spíše v turisticky zajímavých lokalitách, obvykle na týden nebo dva. Mnozí turisté raději místo hotelu zvolí ubytování v domácím prostředí. Příkladem může být pronajímání různých chat a chalup na horách. V tomto případě nemá většinou pronajímatel po celý rok o zájemce nouzi. V zimě lákají hory turisty na sníh, v ostatních ročních obdobích na pěší túry. Atraktivní lokality mívají obsazeno na dlouhé měsíce dopředu a majitel má z pronájmu v podstatě neustálý příjem. Poněkud horší to bude mít pronajímatel chaty v některé ryze letní oblasti, například v Posázaví. Přes léto si budou klienti předávat klíče z ruky do ruky, ale v zimním období bude takový objekt nevyužitý a náklady na jeho údržbu půjdou z kapsy majitele.

Střednědobý pronájem se dobře uplatní ve vysokoškolských městech. Studenti, kterým nebyla přidělena kolej, nebo na koleji bydlet nechtějí, vyhledávají možnost ubytování v soukromých bytech. Takový byt je pak obýván více studenty, kteří se dělí o společné prostory a výši nájemného. Majitel bytu musí v takovém případě počítat s větším opotřebením bytového zařízení a častějšími opravami. I kdyby se v bytě nepořádaly bujaré večírky, tak i běžný režim početné skupiny lidí si na vzhledu bytu vybere svou daň.

Střednědobý pronájem bude vyhledávaný i ve městech, kde podnikají velké firmy a kam se tedy stěhují lidé za prací. Zaměstnancům takových společností se bude jistě pohodlněji bydlet v soukromém bytě než na ubytovně. Tady je ovšem třeba obezřetnosti, koho si do bytu majitel pustí.

Dlouhodobý pronájem je pro majitele nejvýhodnější a lze ho využít kdekoliv. Pokud si do bytu nastěhuje slušného nájemníka s pravidelným příjmem, o byt se nemusí prakticky starat a na účet mu každý měsíc přijde sjednaná částka. Je dobré si dopředu stanovit, komu bude chtít byt pronajmout, jestli jednotlivci, mladému páru nebo třeba rodině s dětmi.

Především je ale třeba si zájemce o byt dobře vybrat. Typické neplatiče zřejmě pozná i ten, který zatím s pronajímáním nemá zkušenosti. Ale je i mnoho nájemníků, kteří se zdáli na první pohled slušní a nakonec s nimi měli majitelé bytů nemalé problémy. Proto je dobré si o zájemci zjistit co nejvíce informací. Jaká je jeho finanční situace a závazky? Má stálé zaměstnání? Jaké? Proč shání pronájem, tedy jaká životní situace ho k tomu přiměla? Opustil právě nějaký pronájem? Z jakého důvodu? Ze zdánlivých maličkostí si lze o dané osobě seskládat poměrně dobrý obrázek o tom, jaký bude nájemník.

 

Prezentace

Stejně jako při prodeji nemovitosti i zde platí, že by si její majitel měl dát záležet na tom, jak bude prezentována. Nabízený objekt je třeba uklidit a provést případné opravy. Samozřejmostí by mělo být pěkné nafocení, vyzdvihnutí předností nemovitosti. Takže u prezentace chalupy budou uvedeny fotografie nejen interiéru ale i zahrady či bezprostředního okolí. Při pronajímání bytu se majitel může zaměřit na novou kuchyňskou linku či na terasu s klidným posezením.

Není vhodné nabízet zájemci nemovitost ve stavu, v jakém byla užívána majiteli. Všechny osobní věci a věci denní potřeby musí pryč. Fotografie, obrázky od dětí, kosmetika v koupelně, kabáty a boty v předsíni, to všechno působí rušivě.  Budoucí nájemce by si měl v bytě představit sám sebe. Nemovitost musí působit neutrálně, ale přitom příjemně. Internet je plný rad, jak takového výsledku dosáhnout. Anebo můžete sáhnout po profesionálovi a využít služby tzv. home stagingu. S jeho pomocí si tak budete moct říct o něco vyšší částku za pronájem. Ale pozor! Vaše cenové požadavky nesmí být přemrštěné. Vždy berte v potaz, v jaké lokalitě objekt pronajímáte a jaké tam jsou za obdobné nemovitosti běžné ceny.

 

Jak předejít potížím

Je zavedenou praxí, že se od nájemníka vybírá kauce, obvykle ve výši dvou až tří nájmů. Při odstěhování se, pokud nebyla na nemovitosti způsobena žádná škoda, je složená částka nájemci navrácena. Pokud ale v průběhu užívání nemovitosti nějaká závada vinou nájemce vznikla, je tato hrazena právě ze složené kauce. Pro případné tahanice, zda závada již existovala, či vznikla-li až užíváním nájemce, je dobré si nemovitost před pronajmutím podrobně nafotit nebo dokonce vytvořit videozáznam.

V každém případě by měli mít pronajímatel a nájemce mezi sebou uzavřenou písemnou smlouvu, ve které jsou jasně stanovená práva a povinnosti obou stran, výše nájemného a způsob její úhrady, jakož i smluvní pokuta v případě prodlení.

 

Sami, nebo s realitkou?

V neposlední řadě je potřeba si říct, jestli do toho půjdete na vlastní pěst, anebo si přizvete odborníka, tedy realitní kancelář. Realitka si samozřejmě řekne o provizi, ale pronájem vesměs vyřídí úplně za vás. A vy budete mít čistou hlavu a pronajatou nemovitost.

 

Potřebujete radu? Neváhejte mě kontaktovat.

Tomáš Kučera
Autor: Tomáš Kučera

Mediálně nejznámější makléř s 20letou praxí. Nejen televizní vystoupení najdete tady.

"Jsem podnikatel, který pracuje proto, že ho to baví. Ne pro to, že musí."

Tomáš žije se svou ženou, dcerou Amálkou a synem Tomáškem nedaleko Prahy v domě, který mu navrhl jeho oblíbený architekt.

Svou práci si doslova užívá, což na něm poznáte od první minuty setkání. Dovolí si ve svém volném čase i takovou perličku, že je v hlavním vysílacím programu moderátorem rádia Frekvence 1.

Profesně:

Tomáš Kučera založil svou první realitní kancelář v roce 1999. Ve chvíli, kdy se stala úspěšným držitelem nadnárodní franšízové licence, svůj podíl prodal. Po té založil již nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ.

Dnes pracuje jako samostatný realitní makléř se svým týmem specializovaných odborníků od profi prezentace až po nemovitostní marketing. 

Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je v oboru nejvyhledávanějším lektorem a po celou dobu také certifikovaným makléřem, a zná tedy dobře obor ze své praxe. Přednáší na konferencích a seminářích, vede kurzy, poskytuje osobní konzultace...
Je autorem šesti knih, tři jsou již bestseller. 

Tomáš Kučera a média:

Pro svou profesionalitu a odbornost je také velmi často oslovován médii. Je dnes mediálně nejznámějším realitním expertem. I proto zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti.

Chytrý makléř: 

Institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a profesní televize CHYTRÝ MAKLÉŘ TV vzdělává samostatné makléře, menší i větší realitní kanceláře i národní a nadnárodní sítě. Institut je založen na praxi a dlouholetých zkušenostech nejen z ČR, ale i ze zahraničí. Je nezávislý a není podřízen žádné realitní společnosti či sdružení. Institut je zaměřen na vzdělávání makléřů a manažerů s cílem dosáhnout vyšší kvality a lepších výsledků. A to se daří, viz reference na www.chytrymakler.cz 

Institut CHYTRÝ MAKLÉŘ, to je:

profesní televize pro makléře
on-line vzdělávání
video kurzy
živé kurzy
eBooky
knihy
blog 
a mnohem víc.

Povinné údaje: 
Jméno: Tomáš Kučera
Místo podnikání: Dr. E. Beneše 1181, 277 11 Neratovice
Kancelář: Business Centrum Praha Čakovice, Kostelecká 879/59
IČO: 611 22 050, DIČ: **0307****
Datová schránka: 86uxh5q
Vznik živnostenského oprávnění: 8.12.1994
Vznik vázané živnosti realitní zprostředkování: 22.04.2020
Živnost přidělil: Městský úřad Neratovice

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení