
Proč jsou nemovitosti v Česku tak drahé?
Ptá se CNN Prima NEWS, odpovídá realitní makléř Tomáš Kučera
- Proč jsou podle vás ceny nemovitostí v Česku tak vysoké, zejména ve větších městech?
Hlavními důvody jsou nedostatečná výstavba, komplikované stavební povolovací procesy a vysoká poptávka, zejména ve velkých městech jako Praha a Brno. Průměrná cena bytu v Praze už přesáhla 130 tisíc Kč za m². K tomu se přidávají rostoucí náklady na stavební materiály a práce atd.
Na druhou stranu, v našem video podcastu Klíč bydlení jsme se už dozvěděli, že například v Polsku se staví a schvaluje 2x rychleji a ceny nemovitostí ve Varšavě jsou vyšší než v Praze. Takže na vině vysokých cen není jen to dlouhé stavební řízení a málo bytů.
- Změnila se nějak výrazně cenová situace za poslední roky – třeba po covidu nebo s růstem úrokových sazeb?
Ano, po pandemii covidu-19 došlo k výraznému růstu cen nemovitostí. V prvním čtvrtletí roku 2025 byly nabídkové ceny bytů v České republice o 18 % vyšší než ve stejném období předchozího roku. Růst úrokových sazeb na hypotékách zpomalil poptávku, ale ceny nemovitostí nadále rostou. A poptávka už zase zrychlila a růst cen taky.
- Kdo má dnes vlastně šanci na vlastní bydlení – a co podle vás brání mladým rodinám, aby si ho mohly dovolit?
Vlastní bydlení je dnes dostupné především lidem s vyššími příjmy nebo těm, kteří získají finanční podporu od rodiny. Hlavní problém je ten, že ceny rostou rychleji než příjmy. Takže lidí, kteří si mohou dovolit bydlení prostě ubývá.
- Můžeme podle vás čekat, že ceny ještě porostou, nebo se naopak můžeme těšit na nějaké zlevnění?
Očekávám, že ceny nemovitostí budou i nadále růst. Podle prognóz mohou ceny nemovitostí v roce 2025 růst o 5–7 %. Dokážu si ale představit, že ceny vyrostou i o 10 a více %. Růst bude záviset na ekonomické situaci, úrokových sazbách, nabídce nemovitostí na trhu a dalších faktorech.
- Co všechno ovlivňuje cenu nemovitosti?
Několik faktorů. Lokalita, lokalita a lokalita. Stav nemovitosti, velikost, dispozice, dostupnost služeb, dopravní infrastruktura. Například lokalita může tvořit až 90 % hodnoty nemovitosti. To, co v Praze stojí 10 mil. Kč může stát na severu v Bílině 1 mil. Kč.
- Jak lidé řeší nedostupnost bydlení?
Mnoho lidí si prostě koupí byt menší, nebo v levnější lokalitě. A mnozí volí nájemní bydlení jako alternativu k vlastnímu bydlení. V roce 2025 se očekává, že do nájemního bydlení vstoupí dalších až 40 tisíc lidí. Přibývá lidí, kteří buď nemohou do vlastního a přibývá i lidí, kteří už vyloženě nechtějí do vlastního. Nájemní bydlení jim dává svobodu, možnost volby, minimální závazky. Na nájemním bydlení není nic špatného.
- Co by podle vás nejvíc pomohlo, aby se ceny bydlení v Česku začaly stabilizovat nebo alespoň zpomalily svůj růst?
Klíčové je zjednodušení a zrychlení stavebního povolovacího procesu, což by umožnilo zvýšit nabídku nových bytů. Dále je důležité investovat do dostupného nájemního bydlení a podporovat spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem. O tom už se alespoň hodně, ale opravdu hodně mluví. Tak by se mohlo za 10 let třeba i něco stát.
Na druhou stranu, já osobně jsem přesvědčený, že i kdyby se na výstavbě domluvil stát, obce a developeři a začaly stavět o 100 % víc, že to bydlení nezlevní. Bude větší nabídka, ale byt, který dnes stojí 5 mil. se na 4 mil. Kč nezlevní.