
18. 6. 2025
Proč investovat do nemovitostí a jak na to chytře?
Investice do nemovitostí: Fenomén v Česku?
Jan Pelíšek - ředitel nemovitostní divize investiční skupiny DRFG - se domnívá, že do nemovitostí investuje téměř každý, ať už si to uvědomuje, nebo ne. Pokud vlastníte byt, dům nebo třeba chatu, jste z jeho pohledu investor. V České republice má podle odhadů až 70 % lidí vlastní bydlení, což ukazuje na silnou chuť vlastnit nemovitost. Tento přístup je silně ovlivněn heslem „Můj dům, můj hrad“, což je dědictví komunismu, kdy lidé po období, kdy vše bylo všech, touží po vlastnictví.
Vlastní bydlení vs. investiční byt: Je v tom rozdíl?
Je důležité rozlišovat mezi bydlením pro sebe a bytem koupeným čistě jako investici. Pokud kupujete byt pro vlastní bydlení, kromě číselného zhodnocení má pro vás i přidanou hodnotu jistoty a dlouhodobého života v daném místě. Jiná situace nastává, pokud již máte kde bydlet a zvažujete nákup dalšího bytu jako čistou investici s cílem ho pronajímat. V takovém případě už je situace složitější a vyžaduje pečlivější zvážení.
Na co si dát pozor při investování do nemovitostí?
U investičního bytu je třeba zvážit náklady na údržbu (byt stárne a bude potřebovat renovace a dodatečné investice) a riziko střídání nájemců. Častá obměna nájemců snižuje příjem, proto je často lepší zvolit rozumnější nájem pro stabilního nájemníka, aby se předešlo neobsazeným měsícům.
Diverzifikace a alternativní cesty
Investovat všechny peníze do jednoho bytu není příliš diverzifikované portfolio. Pro zvýšení diverzifikace a snížení rizika existují alternativní formy investování do nemovitostí, například nemovitostní fondy. Tyto fondy nabízejí širší portfolio, často komerčních nemovitostí nebo v kombinaci s nájemním bydlením, a poskytují lepší průřez realitním trhem. Jde o otevřené podílové fondy (s nízkým limitem investice a dobrou likviditou) a fondy kvalifikovaných investorů (zaměřené na development s vyšším výnosem).
Největší chyba? Zbytečný strach!
Tomáš Kučera uvádí, že jednou z největších chyb při investování do nemovitostí je zbytečný strach. Historie realitního trhu za posledních 150 let ukazuje, že dlouhodobá investice do nemovitostí (na 5, 10 a více let) je do jisté míry "blbuvzdorná". Ceny sice mohou v určitých obdobích kolísat, ale dlouhodobě rostou. Klasické heslo praví: "Nejlepší doba na investování byla před 20 lety a teď", čím dříve pořídíte, tím lépe. Pravděpodobnost prodělání je mizivá.
Veřejnost vnímá investici do nemovitostí jako nejlepší možnost, protože dlouhodobě vynáší a peníze v ní uložené mají vždy hodnotu.
Lokalita je klíčová
O ceně, výnosu a výši nájmu rozhoduje především lokalita, lokalita a zase lokalita. Při nákupu investiční nemovitosti by se měl investor dívat na budoucí vývoj lokality. Doporučuje se zkontrolovat inzertní portály a upřednostnit místa, kde se aktuálně nabízí málo bytů na pronájem, protože tam je větší poptávka a vyšší stabilita nájemného. Trend urbanizace – hodně lidí odchází za prací do velkých měst – zvyšuje poptávku a stabilitu cen ve městech.
Budoucnost bydlení a investování v ČR
Do budoucna se dá očekávat, že pro lidi, kteří začínají s nulou, bude stále těžší pořídit si nemovitost. Blížíme se pomalu k západnímu modelu, kde si mnoho lidí ve velkých městech jednoduše nebude moci dovolit koupit nemovitost. Být v nájmu je legitimní volba, ačkoli je v Česku často vnímána negativně.
I přes výše zmíněné výzvy, investice do nemovitostí v Česku zůstávají dobrou volbou. Tato stabilita je dána omezenou nabídkou nemovitostí, která je způsobena pomalými a zdlouhavými povolovacím procesy. I když by masivní příliv stovek tisíc bytů na trh mohl s cenami něco udělat, to se v dohledné době určitě nestane. Proto se věří, že realitní trh se v tomto smyslu nerozbalancuje ani ve střednědobém horizontu a nemovitosti zůstanou dlouhodobou bezpečnou investicí.
Poslechněte si celý podcast Klíč bydlení! Najdete ho na všech vašich oblíbených podcastových platformách a také na obrazovkách CNN Prima News.