Nemovitosti v roce 2023. Aneb co se bude dít dál?
11. 01. 2023

Nemovitosti v roce 2023. Aneb co se bude dít dál?

(níže najdete článek ve formě videa)

Nejdříve ve stručnosti, co se dělo do teď?

Od poloviny roku 2022 klesají v Česku ceny nemovitostí. Zatímco tehdy o tom mluvili jen profesionální realitní makléři, dnes už je to jasné zřejmě úplně všem. Některé nemovitosti, především starší byty klesly až o 30 %. Zlevnily i domy, především ty starší, tedy energeticky náročnější. Chaty a chalupy už nejsou v kurzu a spousta lidí je prodává, protože ne každý si může dovolit držet drahý provoz více nemovitostí. A developeři? Někteří už také zlevnili. Veřejně to nepřiznají, ale když dostanete ke svému novému bytu zdarma parkovací stání či kuchyňskou linku za stovky tisíc, já osobně tomu sleva říkám.

 

Jaký bude rok 2023?

I ČNB připouští ve svých scénářích pokles cen nemovitostí. Ten nejoptimističtější pokles odhadují na přibližně 5 % s nejhlubším propadem uprostřed roku. Jenže to je opravdu optimismus, protože ceny jsou dnes reálně už na dvojciferném propadu. A není to žádné ojedinělé překvapení. Ceny nemovitostí padají v Americe, Číně i sousedním Slovensku. Prostě v podstatě všude, podobně jako v roce 2008 a následných několika letech.
O důvodech poklesu bylo řečeno mnoho, takže si rovnou řekněme, co se bude dít v roce 2023. Bylo by zřejmě naivní si myslet, že se trend během pár měsíců otočí a ceny zase porostou. Takže minimálně do podzimu roku 2023 bude probíhat trend pád cen. A potom? Rozhodně nelze očekávat obrat k růstu. Po pádu na dno přijde stagnace. K růstu se v roce 2023 rozhodně nevrátíme.

 

Co přesně se bude dít na realitním trhu?

Osobně předpokládám, že ceny dál budou padat. Respektive dojde k tomu, že větší procento majitelů nemovitostí, jejichž nemovitosti jsou aktuálně v nabídce, začne akceptovat aktuální stav realitního trhu. Tím dojde k rozhýbání realitního trhu a opět se začne více prodávat. V první polovině roku 2022 chtělo koupit byt 9,5 člověka z deseti a všem banka ráda, ochotně a levně půjčila. Dnes chce takový byt jeden člověk z deseti, má hotovost a buď koupí za výrazně nižší cenu než před rokem, nebo si počká, až majitel bude akceptovat pokles ceny jeho nemovitosti. A majitelů nemovitostí, kteří akceptují změnu na realitním trhu poměrně rychle přibývá.

 

Tomáš Kučera
Autor: Tomáš Kučera

Mediálně nejznámější makléř s 20letou praxí. Nejen televizní vystoupení najdete tady.

"Jsem podnikatel, který pracuje proto, že ho to baví. Ne pro to, že musí."

Tomáš žije se svou ženou, dcerou Amálkou a synem Tomáškem nedaleko Prahy v domě, který mu navrhl jeho oblíbený architekt.

Svou práci si doslova užívá, což na něm poznáte od první minuty setkání. Dovolí si ve svém volném čase i takovou perličku, že je v hlavním vysílacím programu moderátorem rádia Frekvence 1.

Profesně:

Tomáš Kučera založil svou první realitní kancelář v roce 1999. Ve chvíli, kdy se stala úspěšným držitelem nadnárodní franšízové licence, svůj podíl prodal. Po té založil již nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ.

Dnes pracuje jako samostatný realitní makléř se svým týmem specializovaných odborníků od profi prezentace až po nemovitostní marketing. 

Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je v oboru nejvyhledávanějším lektorem a po celou dobu také certifikovaným makléřem, a zná tedy dobře obor ze své praxe. Přednáší na konferencích a seminářích, vede kurzy, poskytuje osobní konzultace...
Je autorem šesti knih, tři jsou již bestseller. 

Tomáš Kučera a média:

Pro svou profesionalitu a odbornost je také velmi často oslovován médii. Je dnes mediálně nejznámějším realitním expertem. I proto zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti.

Chytrý makléř: 

Institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a profesní televize CHYTRÝ MAKLÉŘ TV vzdělává samostatné makléře, menší i větší realitní kanceláře i národní a nadnárodní sítě. Institut je založen na praxi a dlouholetých zkušenostech nejen z ČR, ale i ze zahraničí. Je nezávislý a není podřízen žádné realitní společnosti či sdružení. Institut je zaměřen na vzdělávání makléřů a manažerů s cílem dosáhnout vyšší kvality a lepších výsledků. A to se daří, viz reference na www.chytrymakler.cz 

Institut CHYTRÝ MAKLÉŘ, to je:

profesní televize pro makléře
on-line vzdělávání
video kurzy
živé kurzy
eBooky
knihy
blog 
a mnohem víc.

Povinné údaje: 
Jméno: Tomáš Kučera
Místo podnikání: Dr. E. Beneše 1181, 277 11 Neratovice
IČO: 611 22 050, DIČ: **0307****
Datová schránka: 86uxh5q
Vznik živnostenského oprávnění: 8.12.1994
Vznik vázané živnosti realitní zprostředkování: 22.04.2020
Živnost přidělil: Městský úřad Neratovice

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení