Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí?
CNN Prima NEWS:
Jak se budou v nejbližší době vyvíjet ceny realit, když vezmeme v potaz nárůst bytové výstavby o 30 procent? Pokud tento trend bude pokračovat, klesnou ceny bytů?
Tomáš Kučera:
Tak v první řadě opět veřejně prohlásím, co říkám už řadu let. Po krizi a snižování cen v roce 2022 se ceny nemovitostí v roce 2024 odrazí ode dna a začnou zase růst. Aktuálně ceny už neklesají a porostou, protože spadla inflace a stejně tak úrokové sazby hypoték. Do roka bude hypotéka pod 4 %. A to celé způsobí růst cen.
A druhá důležitá věc. To, že se dostaví více bytů, snížení cen nezpůsobí. Je to mýtus. Potvrzuje to i studie při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR. Ta říká, že ke snížení cen nemovitostí by mohlo dojít teoreticky až v případě, kdy by se několik let po sobě objevilo na trhu 100 000 nových bytů každým rokem. Jenže 100 tis. bytů se naposledy dostavělo jen jednou, a to v roce 1975, takže je to dnes v podstatě nereálné. Ceny tedy o něco klesají jen občas při nějaké krizi v průměru jednou za cca 15 let a pak zase rostou.
CNN Prima NEWS:
Jak reálné podle vašich zkušeností je najít bydlení do jednoho milionu korun, které by mohlo splňovat základní požadavky – práce a vybavenost v místě bydliště a nízké náklady na úpravy takového bytu?
Tomáš Kučera:
V Česku je aktuálně v nabídce přibližně 400 bytů do 1 mil. korun. Z toho 150 v Ústeckém kraji, 50 v Karlovarském kraji, 20 v Moravskoslezském a zbývající různě po Česku.
Z toho je asi každému zřejmé, že v daných lokalitách jsou příjmy spíše nižší. Na druhou stranu jsou nižší náklady například na rekonstrukci. Ne v materiálu, ale například zednické práce jsou v Praze o 300 % dražší než na severu Čech.
CNN Prima NEWS:
Jak se proměňuje trh s bydlením? A to jak z pohledu finančního, tak i psychologického? Mění se náš postoj k vlastnímu bydlení?
Tomáš Kučera:
V posledních letech se mluví o faktu, že dostupnost bydlení je v Česku stále horší a horší. Jinými slovy, Češi potřebují více ročních průměrných platů na pořízení průměrného bydlení.
Takže se trh mění v tom, že více lidí jde do nájmu, protože vlastní bydlení si nemůže dovolit anebo díky drahotě ani nechce. V tomto směru se tedy blížíme západním zemím, kde je bydlení v nájmu výrazně častější a taky není vnímáno jako něco negativního.
Zvažujete prodej nemovitosti? Zeptejte se Tomáše na cokoli, co vás zajímá. Zde jsou kontakty.