Jak ne-dostupné je dnes bydlení?
12. 11. 2020

Jak ne-dostupné je dnes bydlení?

Zasadit strom, postavit dům, zplodit syna – máte splněno?

Dům je postaven, stromů jsem pro jistotu na zahradě zasadil několik a k synovi přidal dceru. Snažím se prostě dělat věci pořádně.

Jaké jsou dnes nejžádanější nemovitosti?

Stejné, jako před 5 lety a stejné, jako před 20 lety. Byty velikosti 2kk kolem 60 m2. Je to nejběžnější a pro rodiny nejdostupnější bydlení. Na druhém místě jsou pak trochu menší či trochu větší byty a pak také starší domy v menších obcích do 3 mil. Kč.

Jak těžké je dosáhnout na vlastní bydlení? Jaké jsou podmínky pro získání hypotéky?

Jak se to vezme. Minulý měsíc bylo poskytnuto o víc jak 20 % hypoték než ve stejném období vloni. Jen v září si v česku vzalo hypotéku 7 872 lidí. To je 262 hypoték každý den. Zdálo by se, že je to snadné. Ale banky přitvrzují. Dnes už třeba nestačí mít dostatečný příjem, banka k tomu chce například i to, že nepracujete v rizikové oblasti. Takže například ITák dostane hypotéku spíš než provozní restaurace i když mají třeba stejné příjmy.

Jak výrazné jsou rozdíly v cenách? Kolik stojí čtyřpokojový byt dejme tomu ve čtyřech různých krajích? A kolik rodinný dům?

Tak něco málo datových informací:

4+kk v Praze od 5 mil.
V Brně od 4 mil.

V Ústeckém kraji od 400 tisíc korun.

U rodinných domů jsou ty ceny obdobně rozdílné, takže od 750 000,- Kč v Ústeckém kraji až po přibližně 25 mil. Kč v Praze.

Co radíte mladším klientům, pořizovat nové domy a byty nebo se spíše zaměřit na starší? Je nějaký zásadní rozdíl v cenách?

Začnu od konce té otázky, rozdíly v cenách jsou propastné. Pořídíte-li starší byt, nebo dům, rozdíly oproti novému jsou v řádu milionů korun.
Mladším bych doporučil kupovat rozvážně. Tedy primárně nešponovat svoje finanční možnosti na maximum. Je lepší bydlet v menším starším bytě a mít stranou na účtu 12 splátek hypotéky pro klidný spánek než bydlet v novostavbě, měsíc, co měsíc platit splátku s vypětím sil a bát se, že bude problém, jakmile přijdete o práci.

Tomáš Kučera
Autor: Tomáš Kučera

"Jsem podnikatel, který pracuje proto, že ho to baví. Ne pro to, že musí."

Tomáš žije se svou ženou, dcerou Amálkou a synem Tomáškem nedaleko Prahy v domě, který mu navrhl jeho oblíbený architekt.

Svou práci si doslova užívá, což na něm poznáte od první minuty setkání. Dovolí si ve svém volném čase i takovou perličku, že je v hlavním vysílacím programu moderátorem rádia Frekvence 1.

Profesně:

Tomáš Kučera založil svou první realitní kancelář v roce 1999. Ve chvíli, kdy se stala úspěšným držitelem nadnárodní franšízové licence, svůj podíl prodal. Po té založil dnes již nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ.

Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je v oboru nejvyhledávanějším lektorem a po celou dobu také certifikovaným makléřem, a zná tedy dobře obor ze své praxe. Přednáší na konferencích a seminářích, vede kurzy, poskytuje osobní konzultace...
Je autorem šesti knih, tři jsou již bestseller. 

Tomáš Kučera a média:

Pro svou profesionalitu a odbornost je také velmi často oslovován médii. Je dnes mediálně nejznámějším realitním expertem. I proto zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti.

Chytrý makléř: 

Institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a profesní televize CHYTRÝ MAKLÉŘ TV vzdělává samostatné makléře, menší i větší realitní kanceláře i národní a nadnárodní sítě. Institut je založen na praxi a dlouholetých zkušenostech nejen z ČR, ale i ze zahraničí. Je nezávislý a není podřízen žádné realitní společnosti či sdružení. Institut je zaměřen na vzdělávání makléřů a manažerů s cílem dosáhnout vyšší kvality a lepších výsledků. A to se daří, viz reference na www.chytrymakler.cz 

Institut CHYTRÝ MAKLÉŘ, to je:

profesní televize pro makléře
on-line vzdělávání
video kurzy
živé kurzy
eBooky
knihy
blog 
a mnohem víc.