Daň z nemovitosti – co možná nevíte
Tomáš Kučera odpovídá na otázky TV Barrandov
1) Můžete stručně popsat rozdíly na jednotlivých místech Česka?
Jednoduše řečeno, do částky té daně promlouvají dva koeficienty. První je pevně daný státem. To je ten, co se letos zvýšil a odvíjí se to od velikosti obce, Praha má kupříkladu koeficient nejvyšší. A druhý je místní koeficient, který určuje samospráva a ten se může různě po republice lišit.
2) Co výši daně ovlivňuje?
Jsou to ty dva koeficienty, které jsem zmiňoval a pak hlavně typ nemovitosti. Takže jiná daň za m2 je u domu a jiná třeba u garáže.
3) Jak konkrétně vzrostla daň v nějaké lokalitě, kterou znáte? Nějaký modelový příklad
Tak můžeme vzít jako příklad byt v Praze na známém Žižkově. Za byt 3+1 byla v loňském roce daň 1 700,- a teď jsou to cca 3 000,-.
Ale viděl jsem i výpočet pro stejný byt ve Zlíně. A tam vrostla daň z tisícovky na 3 700,- korun. To je více jak trojnásobek.
4) Prostor pro nějakou Vaši zajímavost/perličku
Trochu šok mají majitelé garáží, i když jí vlastní už řadu let. Mnozí musí podat daňové přiznání a platit vyšší daň. Nově totiž rozhoduje, co je napsáno v katastru, a ne k čemu se využívá. Někdo má třeba garáž, ale používá jí jako kůlnu, a tak platil nižší daň. Ale jestli je ta kůlna v katastru zapsaná jako garáž, tak je to prostě garáž i když je to kůlna a prostě se musí podat daňové přiznání a platit vyšší daň.
Rozdíl je buď 3,50 korun za metr čtvereční, nebo garáž 14,50 korun za metr čtvereční. A to je nárůst o stovky procent.
5) Pokud je mi vyměřena vysoká daň, je šance zaplatit jí na splátky? Jak postupovat?
Stát umožňuje platit nadvakrát daň, která převyšuje částku 5 000,- Kč. Půlku můžete zaplatit do 31.května a druhou půlku za půl roku do 30.listopadu.