Daň z nemovitosti – co možná nevíte
23. 05. 2024

Daň z nemovitosti – co možná nevíte

Tomáš Kučera odpovídá na otázky TV Barrandov

1) Můžete stručně popsat rozdíly na jednotlivých místech Česka?
Jednoduše řečeno, do částky té daně promlouvají dva koeficienty. První je pevně daný státem. To je ten, co se letos zvýšil a odvíjí se to od velikosti obce, Praha má kupříkladu koeficient nejvyšší. A druhý je místní koeficient, který určuje samospráva a ten se může různě po republice lišit.

2) Co výši daně ovlivňuje?
Jsou to ty dva koeficienty, které jsem zmiňoval a pak hlavně typ nemovitosti. Takže jiná daň za m2 je u domu a jiná třeba u garáže.

3) Jak konkrétně vzrostla daň v nějaké lokalitě, kterou znáte? Nějaký modelový příklad
Tak můžeme vzít jako příklad byt v Praze na známém Žižkově. Za byt 3+1 byla v loňském roce daň 1 700,- a teď jsou to cca 3 000,-.
Ale viděl jsem i výpočet pro stejný byt ve Zlíně. A tam vrostla daň z tisícovky na 3 700,- korun. To je více jak trojnásobek.

4) Prostor pro nějakou Vaši zajímavost/perličku
Trochu šok mají majitelé garáží, i když jí vlastní už řadu let. Mnozí musí podat daňové přiznání a platit vyšší daň. Nově totiž rozhoduje, co je napsáno v katastru, a ne k čemu se využívá. Někdo má třeba garáž, ale používá jí jako kůlnu, a tak platil nižší daň. Ale jestli je ta kůlna v katastru zapsaná jako garáž, tak je to prostě garáž i když je to kůlna a prostě se musí podat daňové přiznání a platit vyšší daň.

Rozdíl je buď 3,50 korun za metr čtvereční, nebo garáž 14,50 korun za metr čtvereční. A to je nárůst o stovky procent.

5) Pokud je mi vyměřena vysoká daň, je šance zaplatit jí na splátky? Jak  postupovat?
Stát umožňuje platit nadvakrát daň, která převyšuje částku 5 000,- Kč. Půlku můžete zaplatit do 31.května a druhou půlku za půl roku do 30.listopadu.

Tomáš Kučera
Autor: Tomáš Kučera

Mediálně nejznámější makléř s 20letou praxí. Nejen televizní vystoupení najdete tady.

"Jsem podnikatel, který pracuje proto, že ho to baví. Ne pro to, že musí."

Tomáš žije se svou ženou, dcerou Amálkou a synem Tomáškem nedaleko Prahy v domě, který mu navrhl jeho oblíbený architekt.

Svou práci si doslova užívá, což na něm poznáte od první minuty setkání. Dovolí si ve svém volném čase i takovou perličku, že je v hlavním vysílacím programu moderátorem rádia Frekvence 1.

Profesně:

Tomáš Kučera založil svou první realitní kancelář v roce 1999. Ve chvíli, kdy se stala úspěšným držitelem nadnárodní franšízové licence, svůj podíl prodal. Po té založil již nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ.

Dnes pracuje jako samostatný realitní makléř se svým týmem specializovaných odborníků od profi prezentace až po nemovitostní marketing. 

Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je v oboru nejvyhledávanějším lektorem a po celou dobu také certifikovaným makléřem, a zná tedy dobře obor ze své praxe. Přednáší na konferencích a seminářích, vede kurzy, poskytuje osobní konzultace...
Je autorem šesti knih, tři jsou již bestseller. 

Tomáš Kučera a média:

Pro svou profesionalitu a odbornost je také velmi často oslovován médii. Je dnes mediálně nejznámějším realitním expertem. I proto zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti.

Chytrý makléř: 

Institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a profesní televize CHYTRÝ MAKLÉŘ TV vzdělává samostatné makléře, menší i větší realitní kanceláře i národní a nadnárodní sítě. Institut je založen na praxi a dlouholetých zkušenostech nejen z ČR, ale i ze zahraničí. Je nezávislý a není podřízen žádné realitní společnosti či sdružení. Institut je zaměřen na vzdělávání makléřů a manažerů s cílem dosáhnout vyšší kvality a lepších výsledků. A to se daří, viz reference na www.chytrymakler.cz 

Institut CHYTRÝ MAKLÉŘ, to je:

profesní televize pro makléře
on-line vzdělávání
video kurzy
živé kurzy
eBooky
knihy
blog 
a mnohem víc.

Povinné údaje: 
Jméno: Tomáš Kučera
Místo podnikání: Dr. E. Beneše 1181, 277 11 Neratovice
Kancelář: Business Centrum Praha Čakovice, Kostelecká 879/59
IČO: 611 22 050, DIČ: **0307****
Datová schránka: 86uxh5q
Vznik živnostenského oprávnění: 8.12.1994
Vznik vázané živnosti realitní zprostředkování: 22.04.2020
Živnost přidělil: Městský úřad Neratovice

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení