Co nám "říká" ČNB?
05. 11. 2021

Co nám "říká" ČNB?

Česká národní banka opět zvedla úrokové sazby - razantně. Od 5.11.2021 o 1,25 procentního bodu. Nejvíce od roku 1997. A zhoršila odhad vývoje naší ekonomiky. 
 
Všichni teď řeší, jak je strašné a příšerné, že se úroky hypoték zvednou ke 3 % a třeba i výše. Není to ani strašné a ani příšerné. Je to normální. Několik let zpátky si lidé běžně kupovali nemovitosti a brali si hypotéky za úrokové sazby kolem 5 %. 
Neubírejme tedy naše myšlenky jednosměrně k rozčarování ze strašných a příšerných úrokových sazeb a raději si položme otázku, co nám těmito kroky ČNB vlastně říká. 
 
Historie ukazuje, že se vždy střídá období růstu a propadu. Jak napsal Werich a Voskovec "Jednou jsi dole, jednou nahoře".
 
Trochu problémem je, že když jsme my lidé nahoře, neumíme si představit, že budeme dole. A na naše "období dole" před pár lety rychle zapomeneme, než abychom se poučili. 
 
Kde jsme teď? Nahoře. A kam se řítíme? Dolů.
 
A ČNB nám to svými kroky "říká" už řadu měsíců po sobě.
Podle mého osobního názoru měla národní banka společně s politiky "zatáhnout za ruční brzdu" již před dvěma lety. Mohlo to méně bolet.
 
Uvědomme si prosím, že to co se děje je běžný koloběh života - ekonomiky. A že se teď po báječném období v posledních cca 10 letech prostě jen vymění období, kdy se budeme mít zase pár let hůře. Než se to opět otočí slovy Wericha a Voskovce "Jednou jsi dole, jednou nahoře".
Vždy člověka bolí méně, když počítá s tím, že mít se dobře není samozřejmost a alespoň trochu se na to psychicky i finančně připraví. Vždyť to, co se nyní děje a co přichází, to už tu bylo. A ne jednou. 
 
O mé předpovědi krize jsem psal již v roce 2018. Tehdy jsem odhadoval rok 2022. Článek najdete ZDE.
Ale možná se už roky pletu a všechno bude trochu či úplně jinak. Každopádně jsem zastánce hesla: Kdo je připraven, není zaskočen. 
Tomáš Kučera
Autor: Tomáš Kučera

Mediálně nejznámější makléř s 20letou praxí. Nejen televizní vystoupení najdete tady.

"Jsem podnikatel, který pracuje proto, že ho to baví. Ne pro to, že musí."

Tomáš žije se svou ženou, dcerou Amálkou a synem Tomáškem nedaleko Prahy v domě, který mu navrhl jeho oblíbený architekt.

Svou práci si doslova užívá, což na něm poznáte od první minuty setkání. Dovolí si ve svém volném čase i takovou perličku, že je v hlavním vysílacím programu moderátorem rádia Frekvence 1.

Profesně:

Tomáš Kučera založil svou první realitní kancelář v roce 1999. Ve chvíli, kdy se stala úspěšným držitelem nadnárodní franšízové licence, svůj podíl prodal. Po té založil již nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ.

Dnes pracuje jako samostatný realitní makléř se svým týmem specializovaných odborníků od profi prezentace až po nemovitostní marketing. 

Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je v oboru nejvyhledávanějším lektorem a po celou dobu také certifikovaným makléřem, a zná tedy dobře obor ze své praxe. Přednáší na konferencích a seminářích, vede kurzy, poskytuje osobní konzultace...
Je autorem šesti knih, tři jsou již bestseller. 

Tomáš Kučera a média:

Pro svou profesionalitu a odbornost je také velmi často oslovován médii. Je dnes mediálně nejznámějším realitním expertem. I proto zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti.

Chytrý makléř: 

Institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a profesní televize CHYTRÝ MAKLÉŘ TV vzdělává samostatné makléře, menší i větší realitní kanceláře i národní a nadnárodní sítě. Institut je založen na praxi a dlouholetých zkušenostech nejen z ČR, ale i ze zahraničí. Je nezávislý a není podřízen žádné realitní společnosti či sdružení. Institut je zaměřen na vzdělávání makléřů a manažerů s cílem dosáhnout vyšší kvality a lepších výsledků. A to se daří, viz reference na www.chytrymakler.cz 

Institut CHYTRÝ MAKLÉŘ, to je:

profesní televize pro makléře
on-line vzdělávání
video kurzy
živé kurzy
eBooky
knihy
blog 
a mnohem víc.

Povinné údaje: 
Jméno: Tomáš Kučera
Místo podnikání: Dr. E. Beneše 1181, 277 11 Neratovice
IČO: 611 22 050, DIČ **0307****
Vznik živnostenského oprávnění: 8.12.1994
Vznik vázané živnosti realitní zprostředkování: 22.04.2020
Živnost přidělil: Městský úřad Neratovice

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení