Co když je to s cenami nemovitostí „trochu“ jinak
24. 02. 2022

Co když je to s cenami nemovitostí „trochu“ jinak

Za rok 2021 stouply ceny nemovitostí v České republice o 23% (zdroj Hypoteční banka) a na Slovensku o 18,7 % (zdroj Národná banka Slovenska)

A my už roky slýcháme: „Ceny nemovitostí stále rostou, protože se málo staví a poptávka výrazně převyšuje nabídku, a to šroubuje ceny“.

Pojďme se pokusit na celý problém údajného nedostatku bydlení v Česku podívat z trochu jiného úhlu pohledu.

Článek nedává definitivní odpověď na důvody růstu cen nemovitostí, ale určitě stojí za to si položit pár otázek, které vám mohou přinést jiný pohled a pomoci vám při komunikaci s prodávajícími i kupujícími.

Kdo komentuje ceny nemovitostí

Vždy totiž záleží na tom, kdo svůj názor přednáší. Stojí tedy za to, položit si vždy otázku, co k takovým slovům dotyčného vede. V druhé části článku budeme konfrontovat tvrdá data, protože čísla hovoří jasně.

Příklady kdo, co a proč říká:

Developer

Málo se staví, bytů je nedostatek, musí se zrychlit stavební řízení, abychom uspokojili poptávku.

Pokud byste byli v pozici developera, zcela jistě budete tvrdit to, co už u nás roky tvrdí. Proč? Protože jejich byznys je lepší, pokud se jim zrychlí „papírování“ a pokud bude o byty velký zájem. Což jistě bude, budete-li přiživovat myšlenku, že je správné bydlet ve vlastním a že je to nejlepší investice atd.

Politik

Musíme zrychlit stavební řízení.

Ano, v česku trvá stavební řízení cca 250 dní, např. v Polsku to umí za polovinu času, v Dánsku dokonce 4x rychleji.

Tohle vše se hodí do politického boje.

Slibovat, že právě ta naše zelená, modrá či růžová politická strana právě tento problém vyřeší, samozřejmě sbírá politické body a lidé na to slyší. Protože každý z nás už nějak zažil, co obnáší získat na něco povolení.

Aneb v duchu hesla: „Nikdo vám nedokáže zařídit to, co já vám dokážu slíbit.

Média

Šokující nárůst ceny nemovitostí.

Televize, rádia, noviny… potřebují témata, která lidi nejvíc zajímají.

Tedy témata, která lidi přitahují k televizní obrazovce, rádiu, přimějí je koupit si noviny či brouzdat po internetu. Celebrity, vraždy, nemoci, války… médiím je jedno, o jaké téma jde, hlavně aby tzv. „táhlo“.

A protože všichni bydlíme a všechny nás toto téma zajímá, logicky dávají média tématu bydlení dostatečný prostor. A je-li to možné podat dostatečně kontroverzně (málo se staví, ceny porostou…) tak je to ideální. Koho by zajímalo, že bytů je dostatek a ceny jsou rozumné.

Česká nátura

My prostě chceme bydlet ve vlastním. Představa, že budeme bydlet do 40-ti v pronájmu, nebo že nikdy nebudeme vlastnit nemovitost, je pro většinu z nás nemyslitelná.

Klasická česká rodina dokonce vlastní i více než jednu nemovitost. Taková ideální česká rodina má vlastní bydlení, k tomu chalupu a ideálně ještě investiční byt.

Oblibu vlastnického bydlení v Česku jednoznačně ilustruje podíl domácností, které bydlí ve vlastní nemovitosti. Ten se v Česku pohybuje kolem 78 %.

Poměr vlastní nemovitosti ve vybraných evropských zemích ve 2019 a 2020

Průměr v rámci Evropské unie činí 69 %. V Německu má vlastní nemovitost jen 51 % lidí. Na druhou stranu na Slovensku stále vlastní nemovitost 91 % lidí, ale došlo zde k citelnému poklesu.

Vždyť to nemá logiku

Už řadu let je na tom náš národ tak, že nás nepřibývá. Jinými slovy, kolik nás umře, tolik se nás narodí. K výrazným výkyvům nedochází. Pokud se u nás zvyšuje počet obyvatel, je to většinově díky přistěhovaným cizincům.

Porovnejme si tyto dva grafy. První graf „Přírůstek/úbytek počtu obyvatel“ říká, že například v roce 2019 u nás přibylo cca 40 000 obyvatel – většina se do ČR přistěhovala.

Zdroj: Český statistický úřad

Druhý graf „Počet dokončených bytů“ říká, že například v porovnávaném roce 2019 bylo dokončeno více než 17 000 bytů.

Zdroj: Český statistický úřad

Sečteno, podtrženo.

V Česku žije a bydlí téměř 11 milionů lidí. Každý rok přibude třeba 40 tis. obyvatel a dokončí se 17 tis. nových bytů.

Pokud si připustíme teoretickou myšlenku, že by chtěli všichni noví obyvatelé také bydlet ve vlastním (což je hodně nadnesené, mnozí se stěhují k někomu, mnozí do pronájmu, asi všichni nebudou bydlet samostatně), chybí tu každý rok třeba nějakých 23 tis. bytů.

A aktuálně je (v únoru 2022) v Česku na prodej cca 30 tis. bytů a domů. A dalších cca 20 tis. bytů na pronájem.

Nemohu se zbavit dojmu, že ten velký problém s nedostatkem bytů bude spíše tak trochu uměle vytvořený.

A proč tedy ceny tak rapidně rostou?

Možná se nám to nalévání čistého vína nebude líbit, ale důvodem jsme my sami.

Tedy viz výše: naše nátura a extrémní touha vlastnit a ideálně ještě do nemovitostí investovat (mám ji také), logická politika developerů a vlastně i politika politiků, a to vše podpořeno médii, aby se téma patřičně řádně a dlouhodobě podporovalo.

Možná je ten pověstný zakopaný pes úplně někde jinde, ale mě osobně připadá, že na tom výše uvedeném tzv. něco je. A není to nutně špatně. Takoví jsme my.

I já bych rád, aby přibývalo nových krásných domů a bytů a aby ceny bydlení byly přijatelné. Jen jsem se chtěl pokusit naznačit: Co když je to s těmi důvody vysokých cen nemovitostí „trochu“ jinak.

PS: A pokud chcete vysvětlení čistě odborně, celé to není nic jiného, než klasický ekonomický cyklus. Ceny cca 14 let různými tempy rostou a pak cca 4 roky padají. A pak v podobném duchu zase znovu a dokola. Ale o tom zase někdy příště.

Tomáš Kučera
Autor: Tomáš Kučera

Mediálně nejznámější makléř s 20letou praxí. Nejen televizní vystoupení najdete tady.

"Jsem podnikatel, který pracuje proto, že ho to baví. Ne pro to, že musí."

Tomáš žije se svou ženou, dcerou Amálkou a synem Tomáškem nedaleko Prahy v domě, který mu navrhl jeho oblíbený architekt.

Svou práci si doslova užívá, což na něm poznáte od první minuty setkání. Dovolí si ve svém volném čase i takovou perličku, že je v hlavním vysílacím programu moderátorem rádia Frekvence 1.

Profesně:

Tomáš Kučera založil svou první realitní kancelář v roce 1999. Ve chvíli, kdy se stala úspěšným držitelem nadnárodní franšízové licence, svůj podíl prodal. Po té založil již nejúspěšnější realitní institut CHYTRÝ MAKLÉŘ.

Dnes pracuje jako samostatný realitní makléř se svým týmem specializovaných odborníků od profi prezentace až po nemovitostní marketing. 

Osm let působil jako člen rady Asociace realitních kanceláří ČR. Je v oboru nejvyhledávanějším lektorem a po celou dobu také certifikovaným makléřem, a zná tedy dobře obor ze své praxe. Přednáší na konferencích a seminářích, vede kurzy, poskytuje osobní konzultace...
Je autorem šesti knih, tři jsou již bestseller. 

Tomáš Kučera a média:

Pro svou profesionalitu a odbornost je také velmi často oslovován médii. Je dnes mediálně nejznámějším realitním expertem. I proto zajišťuje prodej a nákup nemovitostí i pro VIP osobnosti.

Chytrý makléř: 

Institut CHYTRÝ MAKLÉŘ a profesní televize CHYTRÝ MAKLÉŘ TV vzdělává samostatné makléře, menší i větší realitní kanceláře i národní a nadnárodní sítě. Institut je založen na praxi a dlouholetých zkušenostech nejen z ČR, ale i ze zahraničí. Je nezávislý a není podřízen žádné realitní společnosti či sdružení. Institut je zaměřen na vzdělávání makléřů a manažerů s cílem dosáhnout vyšší kvality a lepších výsledků. A to se daří, viz reference na www.chytrymakler.cz 

Institut CHYTRÝ MAKLÉŘ, to je:

profesní televize pro makléře
on-line vzdělávání
video kurzy
živé kurzy
eBooky
knihy
blog 
a mnohem víc.

Povinné údaje: 
Jméno: Tomáš Kučera
Místo podnikání: Dr. E. Beneše 1181, 277 11 Neratovice
IČO: 611 22 050, DIČ: **0307****
Datová schránka: 86uxh5q
Vznik živnostenského oprávnění: 8.12.1994
Vznik vázané živnosti realitní zprostředkování: 22.04.2020
Živnost přidělil: Městský úřad Neratovice

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení